Erdoğan'ın damadına devletin kasasından 14 milyar 800 milyon liralık teşvik!

►►►

Çalık Grubu devletin kasasından çıkan 14 milyar 800 milyon liralık teşvikle, Ceyhan'da petrol rafinerisi kuracak...

AKP'den Çalık Grubu
na Kıyak!


Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın genel müdürü olduğu Çalık Grubu'na Hazine tarihinde eşi benzeri olmayan bir teşvik belgesi verildi. Çalık Grubu devletin kasasından çıkan 14 milyar 800 milyon liralık teşvikle, Ceyhan'da petrol rafinerisi kuracak...

Tayyip Erdoğan'ın damadı Ahmet Albayrak'ın genel müdürü olduğu Çalık Grubu AKP'den rekor bir teşvik aldı. Hazine tarihinde görülmemiş bu teşvikin tutarı tam 14 milyar 800 milyon Türk lirası. Yani eski deyimle 14 katrilyon 800 lira...

Çalık Grubu, devletin kasasından çıkacak bu parayla Ceyhan'da petrol rafinerisi kuracak... Teşvik kapsamında, Çalık grubuna bağlı şirket, yurtdışından 14 milyar 200 milyon liralık makine ithal edecek ve 588 kişiyi istihdam edecek..

Şirketin bu amaçla yaptığı lisans başvurusu 8 Haziran 2007’de Enerji Piyasası Denetleme Kurulu kararıyla uygun bulunmuş ve 11 Kasım 2007’de ÇED Uygunluk Raporu, 6 Aralık 2007’de de Rafinerici Lisansı verilmiş.

Teşvik belgesinde yatırımla ilgili nelerin üretileceği de yer alıyor. Belgeye göre, Çalık’ın yapacağı rafineride yılda 1 milyon 490 bin ton jet yakıtı, 4 milyon 146 bin ton gaz yağı, 3 milyon 180 bin ton karosen, 868 bin ton diğer petrol ve hidrokarbon gazları ile 1 milyon 978 bin ton fuel oil üretimi yapılacak.

Çalık Grubu, AKP iktidarı döneminde ve AKP'nin himayesinde hızla büyüdü ve servetine servet kattı. Devlet bankasından aldığı krediyle TMSF'nin elindeki ATV-Sabah medya grubunun sahibi olmuştu.

Anlayana SivriSinekCaz