Ekim ayındaki etkili olan yağışlar, barajlardaki su seviyesini yükseltti

İstanbul'da ekim ayının ortasından bu yana etkili olan yağışlar, barajlardaki su seviyesini yükseltti. İSKİ'nin 8 Kasım verilerine göre doluluk oranı yüzde 61,96'ya ulaşarak son 10 yılın aynı dönemindeki en yüksek seviyeyi gördü. Darlık Barajı yüzde 95,08 ile listenin başında yer alırken, Pabuçdere Barajı yüzde 7,89 ile en düşük doluluk oranına sahip oldu...

İstanbul barajlarında son 10 yılın rekoru:
Doluluk oranı yüzde 61,96'ya yükseldi

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), kentin içme suyu ihtiyacını karşılayan 10 barajın 8 Kasım 2026 tarihli doluluk verilerini açıkladı. 

Son ölçümler, su kaynaklarındaki toparlanmanın bütün barajlara aynı ölçüde yansımadığını ortaya koydu. Bazı barajlarda doluluk oranı yüzde 80'in üzerine çıkarken, iki barajda su seviyesi yüzde 15'in altında kaldı.

YAĞIŞLAR BARAJLARDAKİ SU SEVİYESİNİ YÜKSELTTİ

İstanbul'da ekim ayının ortasından itibaren görülen kuvvetli yağışlar, barajlardaki su miktarının artmasını sağladı. Kasım ayının ilk haftasında da devam eden yağışların ardından kent genelindeki ortalama doluluk oranında belirgin bir yükseliş kaydedildi.

Son veriler, İstanbul'un su rezervlerinin geçen yılın aynı dönemine göre önemli ölçüde arttığını gösterdi. 8 Kasım 2025'te yüzde 22,19 olan doluluk oranı, bu yıl aynı tarihte yüzde 61,96 olarak ölçüldü. Böylece yıllık bazda 39,77 puanlık artış yaşandı.

DÖRT BARAJDA DOLULUK YÜZDE 80'İ AŞTI

İSKİ'nin açıkladığı ölçümlerde Darlık Barajı yüzde 95,08 ile en yüksek doluluk oranına sahip su kaynağı oldu. Darlık'ı yüzde 89,77 ile Istrancalar, yüzde 83,20 ile Ömerli ve yüzde 80,08 ile Alibey barajları izledi.

Elmalı Barajı'nda doluluk yüzde 69,67 olarak kaydedilirken Terkos'ta yüzde 51,64, Sazlıdere'de yüzde 42,47 ve Büyükçekmece'de yüzde 40,83 seviyesinde ölçüldü.

Listenin sonunda ise Kazandere ve Pabuçdere barajları yer aldı. Kazandere'deki doluluk yüzde 12,20'de kalırken Pabuçdere'de bu oran yüzde 7,89 olarak belirlendi.

İSTANBUL'DAKİ BARAJLARIN GÜNCEL DOLULUK ORANLARI

İSKİ'nin 8 Kasım 2026 tarihli verilerine göre barajların doluluk oranları şöyle:

Baraj

Doluluk oranı

Darlık

%95,08

Istrancalar

%89,77

Ömerli

%83,20

Alibey

%80,08

Elmalı

%69,67

Terkos

%51,64

Sazlıdere

%42,47

Büyükçekmece

%40,83

Kazandere

%12,20

Pabuçdere

%7,89

SON 10 YILIN EN YÜKSEK KASIM AYI SEVİYESİ

İSKİ'nin geçmiş yıllara ait aynı tarihli verileriyle yapılan karşılaştırmada, 2026 yılındaki doluluk oranı son 10 yılın zirvesine yerleşti.

Önceki yıllarda 8 Kasım itibarıyla en yüksek oran yüzde 56,21 ile 2017'de kaydedilmişti. Bu yılki seviye, 2017'nin de 5,75 puan üzerine çıktı.

Son 10 yılın aynı dönemindeki en düşük doluluk oranı ise yüzde 17,01 ile 2023 yılında ölçüldü.

İŞTE YILLARA GÖRE 8 KASIM'DAKİ DOLULUK ORANLARI

Yıl

Doluluk oranı

2026

%61,96

2025

%22,19

2024

%30,46

2023

%17,01

2022

%39,19

2021

%44,53

2020

%29,27

2019

%41,12

2018

%49,00

2017

%56,21

2016

%37,31

Veriler, İstanbul'daki barajların toplam doluluk seviyesinin önceki yıllara göre yükseldiğini ortaya koyarken, özellikle Kazandere ve Pabuçdere'deki düşük su seviyeleri havzalar arasındaki belirgin farklılığın sürdüğünü gösterdi.

➽ Paylaş:
“AKP karanlığının erişim yasağı ile engellediği SivriSinekCaz'a ücretsiz Opera VPN ile kolay ve sorunsuz erişebileceğinizi biliyormuydunuz?..”
Okurlara..